KESİKKÖPRÜ BARAJI KORUMA PLANI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

“Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi” çalışmalarını sürdüren ASKİ, Kesikköprü Barajı Koruma Planı çalışmalarının startını verdi. Proje ile Başkentin dört bir yanına temiz, sağlıklı ve kaliteli içme suyunun ulaşabilmesi ve su kaynaklarının korunması hedefleniyor.

MANSUR YAVAŞ’TAN ASKİ AÇIKLAMASI: “ANKARA HALKININ PARASINI GERÇEK İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA HARCAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Polatlı’da basın toplantısı düzenleyerek İvedik-Polatlı İçme Suyu Hattı ile ilgili son durum hakkında bilgi veren ABB Başkanı Mansur Yavaş, ASKİ’nin zaten maliyetinin yarısına ücretlendirdiği su tarifelerinde yüzde 50 daha indirim kararı alınmasının “yasa dışı olduğunu ve mahkemeden döneceğine inandığını” söyledi. Yavaş, “Karar düzeltildiği zaman Polatlı dâhil bütün acil yatırımlar yapılacak, sosyal desteklerimiz fazlasıyla devam edecek. Çünkü bizim Ankara halkımızdan aldığımız tertemiz parayı hiçbir zaman çalışmayan çöp projelere atacak hâlimiz yok, bunlara ayıracak paramız yok. Kendi paramızı nasıl harcıyorsak, Ankara halkının parasını da gerçek ihtiyaçları doğrultusunda harcamaya devam ediyoruz” dedi.

ASKİ İFLAS ETTİRİLİYOR: SU TARİFELERİ HAKKINDA ALINAN KARARIN BİLANÇOSU ORTAYA ÇIKIYOR

ABB Meclisi’nde dün yapılan oturumda ucuz siyasi hesaplar yapılarak verilen kanun dışı önergeyle su ücretlerine yüzde 50 indirim yapılmıştır. Konu hakkında; - Ankara’da suyun m3 maliyeti 24 TL, ücreti ise 13 TL’dir. Ayrıca sosyal yardım alan ailelere 10 tona kadar ton başı 1 TL’ye, öğrenci evlerine ise %50 indirimli su temin edilmektedir. Zaten maliyetinin yarısına ücretlendirilen su tarifesine yüzde 50 indirim yapılması, ASKİ’yi işlevsiz hale getirecektir.

ASKİ’DEN HAYMANA EMİRLER’E ‘KUYU SUYU’ MÜJDESİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, yaklaşık 50 yıldır su krizi ile boğuşan ve ihtiyacını taşıma suyuyla gideren Haymana ilçesinin Emirler Mahallesi’nin problemini kuyu suyu ile çözdü. Bölgede yapılan çalışmalar sonucunda belirlenen noktada 120 metre derinliğinde sondaj açılarak, saniyede 15 litre içilebilir, kaliteli su elde edildi. Kaynağın su deposuna aktarılması için çalışmaların sürdüğünü belirten ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Emirler’in içme suyu mağduriyeti en kısa sürede giderilecek” dedi.

ASKİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR: ÇAYYOLU ALTYAPISINA NEŞTER

Ankara’da sel baskınlarının yaşandığı bölgedeki sorunları tek tek çözüme kavuşturmak için 3 yıldır çalışmalarını sürdüren ASKİ Genel Müdürlüğü, Çayyolu Mahallesi’ndeki çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Metro Bakım İstasyonu, Gordion AVM ve Çağlayan Askeri Tesisleri’ni kapsayan bölgede altyapı inşaatı çalışmalarına başlanırken, çalışmalar süresince metroyu kullanan yayaların mağdur olmamaları için alternatif geçiş güzergâhları belirlendi.

ASKİ 2 AYDA 26 MAHALLEYİ SUYA KAVUŞTURDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, Başkentin en ücra köşelerini suyla buluşturmaya devam ediyor. 2 aylık sürede Başkentin 17 ayrı ilçesine bağlı 26 ayrı mahalleyi daha suya kavuşturan ASKİ, aynı hızla Ankara’da susuz tek bir hane kalmaması için çalışmalarına devam ediyor.

ASKİ 1.2 MİLYON NÜFUSA HİTAP EDEN 26 YILLIK VANALARI DEĞİŞTİRDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle ilçelerine içme suyu sağlayan şebeke ana borularının 26 yıllık vanalarını rekor bir sürede yeniledi. Yıllar içerisinde kullanılmaz hale gelen, sık sık arızalara sebep olan ve birçoğu 10 yıldır kullanılmayan vanaların değişimlerini 300 kişilik personel ve 74 araçlık bir ekiple gerçekleştiren ASKİ Genel Müdürlüğü, toplam 13 kilometrelik hat boyunca, 14 ayrı noktadaki 18 vananın değişimini tamamladı.

ASKİ, ATIK SU ARITMA TESİSLERİNİN ÇIKIŞ SUYUNU ONLİNE KESİNTİSİZ İZLİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentin günlük 5 bin metreküp ve üzeri kapasiteli atık su arıtma tesislerinin çıkış sularını 7 gün 24 saat online izliyor. 10 atık su arıtma tesisinden alınan veriler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının merkezi yazılımına hemen iletiliyor. Çubuk Atık Su Arıtma Tesisi Sürekli Atık Su İzleme Sistemi (SAİS) kabininde incelemelerde bulunan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Baran Bozoğlu, “ASKİ olarak kendimize o kadar güveniyoruz ki atık su arıtma tesisi çıkış suyu parametrelerini, Başkanımız Mansur Yavaş’ın Şeffaf Ankara Projesi’ne entegre ederek herkese açık bir şekilde paylaşacağız” dedi.

ASKİ’DEN BAYRAMDA KURBAN ATIKLARI VE SU TASARRUFU UYARISI

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları kurban atıkları ve su tasarrufu konusunda uyardı. Kurban atıklarının dere yatakları ile atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu hatlarına atılmaması çağrısında bulunan Öztürk, “Dereler ve kanalizasyon hatları çöp dökme alanı değildir” dedi.

Görevde Yükselme/Unvan Değişikliği Sözlü Sınavı Sonuçları

İdaremiz emrinde 657 sayılı yasaya tabi görev yapan ve Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdareleri personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik çerçevesinde 26-27 Mayıs 2022 tarihinde yapılan sözlü sınav sonuçları aşağıda gösterilmiştir.

ASKİ SU KAYIPLARI İÇİN ÖZEL EKİP KURDU

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’te şehir şebeke sistemindeki fiziki su kayıpları ile başlattığı mücadelesini sürdürüyor. ASKİ bünyesinde kurulan ‘Su Kayıpları Önleme Ekibi’, 25 ilçenin tamamında yer mikrofonları ile kaçak tespiti için tarama çalışması gerçekleştiriyor.

BASIN AÇIKLAMASI

ASKİ’DEN ŞEREFLİKOÇHİSAR BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK’İN İDDİALARINA YANIT

ASKİ’DEN TÜRKİYE’DE BİR İLK

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’e içme suyu sağlayan barajlarda kuraklık nedeniyle artan alglere (siyanobakteri, su yosunu) karşı yeni bir mücadele yöntemi uyguluyor.

ABB’NİN ELMADAĞ’IN İÇME SUYU SORUNUNU ÇÖZECEK PROJESİ İÇİN İLK KAZMA VURULDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, içme suyu ihtiyacını kuyulardan karşılayan ilçelere öncelik vererek altyapı sorunlarını birer birer çözüme kavuşturuyor. “Elmadağ-Mamak İçme Suyu Ana İletim Hattı Projesi” kapsamında ilk kazmayı vuran ASKİ Genel Müdürlüğü, 23 kilometrelik hattın tamamlanması için 7/24 mesai harcıyor. Projenin tamamlanmasıyla Elmadağ, Hasanoğlan ve Lalahan’da yaşayan 50 bin vatandaş, sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşacak.

ASKİ’DEN HÜRRİYET CADDESİ’NDE SU TAŞKINLARINA SON VERECEK ÇALIŞMA

ASKİ Genel Müdürlüğü, Çankaya ilçesi Hürriyet Caddesi ile Çetin Emeç Bulvarı kesişimindeki kavşak ve çevresindeki evlerde yaşanan su taşkınlarını kökten sonlandırmak için harekete geçti. Mevcut altyapıyı iptal edip, toplamda 1 kilometreye yakın yeni yağmur suyu ve pis su hattı çalışması başlattıklarını açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından bu bölgede herhangi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Bölgede ayrıca içme suyu kaçağını da tespit ederek, onardık” dedi.

NALLIHAN 30 YIL SONRA TEMİZ VE SAĞLIKLI SUYA KAVUŞTU: ASBESTLİ BORULAR YENİLENDİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, altyapı seferberliği başlattığı Nallıhan’da da 40 kilometresi asbestli olmak üzere toplam 76 kilometre içme suyu altyapısını yeniledi. 6 bin 682 abonenin temiz ve sağlıklı suya kavuşmasını sağlayan içme suyu bağlantısı tamamlanırken ayrıca 3 yeni betonarme içme suyu deposu ve 1 de betonarme terfi binası imalatı yapıldı. Nallıhan’da incelemelerde bulunan ASKİ Genel Erdoğan Öztürk, “Bu yaptığımız yenilemelerle 5 olan kuyu sayısını 2’ye düşürdük. Bu da bize gerek enerji gerekse içme suyu tasarrufu olarak dönüş yaptı” dedi.

ETİMESGUT ALTAY MAHALLESİ’NDE 50 YILLIK İÇME SUYU HATTI YENİLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 50 yıllık altyapının yenilenmesi konusunda Etimesgut Altay Mahallesi sakinlerine verdiği sözünü tuttu. ASKİ Genel Müdürlüğü, yıllar içerisinde vanasından borularına kadar her yanı pas tutan ve kullanılamaz hale gelen içme suyu hattını baştan sona yeniliyor. ASKİ ekipleri, sık sık arıza veren yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki içme suyu hattının ilk 6 kilometrelik kısmını tamamladı. Çalışmalar tamamlandığında 22 bin abone temiz ve sağlıklı suya kavuşacak.

ASKİ TURGUT ÖZAL MAHALLESİ’NİN İÇME SUYU BASINÇ SORUNUNU DA ÇÖZDÜ

ASKİ, Yenimahalle ilçesi Turgut Özal Mahallesi’ndeki bazı kooperatif ve sitelerde meydana gelen basınç problemini, mahalle genelinde yürüttüğü çalışmalarla çözüme kavuşturdu. İçme suyu basıncını iyileştirerek problemi gideren ASKİ ekipleri, Turgut Özal Mahallesi genelinde ayrıca Fiziki Kaçak Su (FKS) tarama ve tespit çalışmaları yaparak su kayıplarının da önüne geçti.

DEV ALTYAPI YATIRIMI: ASKİ’DEN ELMADAĞ MERKEZ VE HASANOĞLAN’A İÇME SUYU MÜJDESİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu ihtiyacını kuyulardan karşılayan Elmadağ’ın Hasanoğlan Mahallesi başta olmak üzere merkez mahallelerinin kronik su sorununu çözmek amacıyla harekete geçerek, ilçeye 22 kilometre mesafeden içme suyu götürmek için hat ihalesine çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla çalışmanın başladığını, “Uzun zamandır bir damla suya hasret kalan Hasanoğlan ve geçtiğimiz yıl su sıkıntısı çeken Elmadağ’ın su sorununu tamamen bitiriyoruz. Sonbahara kadar yapımını bitireceğimiz 22 km’lik içme suyu hattına başladık. 50 bin vatandaşımızı sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşturuyoruz” sözleriyle duyurdu.

Çankaya Su Kesintisi

Harbiye Mahallesi Hürriyet Caddesi, Çetin Emeç Bulvarı; köşede ani oluşan su arızasından dolayı 10 Nisan 23.59'dan 11 Nisan 12.00'a kadar su kesintisi yaşanacaktır.

ASKİ SAYAÇ HIRSIZLIĞINA KARŞI BAŞKENTLİLERİ UYARDI

ASKİ Genel Müdürlüğü, son günlerde Başkent’te su sayaç hırsızlık vakalarının yüzde 90 oranında arttığını bildirdi. Vatandaşları hırsızlık olaylarına karşı uyaran ASKİ yetkilileri, apartmanlara görevli gibi giren kişilerden mutlaka ASKİ kimliği sorulmasını ve sayaç kolektör yerlerinin özenle korunması gerektiğine dikkat çekti. Sayaçları çalınan abonelerin mağdur olmaması için zayi işlemi hakkında mahalle karakolunda tutanak tutturması gerekiyor.

ASKİ 73 YAŞINDA

Cumhuriyetimizin ve Başkentimizin en köklü kurumlarından olan ASKİ, kurulduğu 6 Nisan 1949 gündeki azim ve kararlılığını koruyarak şehrimize ve insanımıza hizmet etmeyi sürdürüyor. Geride kalan 73 yılda gerek altyapı hizmetleri gerek su politikalarıyla dünyanın uygar başkentleri arasında yerini alan Ankara’nın, geleceği için bugünde attığımız adımlar şüphesiz bu büyük birikimin mirasına duyduğumuz saygının meyveleridir.

GENEL MÜDÜR ERDOĞAN ÖZTÜRK, “EKO İKLİM ZİRVESİ”NDE ASKİ’Yİ ANLATTI

Başkent Ankara, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ankara Kent Konseyi ve Ankara Ticaret Odası (ATO) ortaklığında 30-31 Mart 2022 tarihlerinde ATO Congresium’da düzenlenen dünyanın ilk “EKO İklim Zirvesi”ne ev sahipliği yaptı. Çok sayıda yerli ve yabancı temsilci, akademisyen, dernek başkanı, iklim aktivisti, sanatçı ve bürokratı ağırlayan zirvede Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk de sunum yaparak ASKİ’nin çalışmalarını anlattı.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’ten 22 Mart Dünya Su Günü Mesajı

Derinleşen su ve iklim krizi dünyanın geleceği için ortak akıl ve eylem birliğiyle hareket etmeyi kaçınılmaz hale getirdi. Bu çerçevede düzenlenen uluslararası panellerin sayısı her gün artarken ASKİ olarak pek çoğunda yerimizi alıyor; tecrübelerimizi, kaygılarımızı ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN “SUYA SAYGI BULUŞMALARI”

Ankara Kent Konseyi (AKK) tarafından küresel ölçekte su sorununun masaya yatırıldığı “Suya Saygı Buluşmaları”nın üçüncüsünü düzenlendi. “Suyun Dünü, Bugünü ve Geleceği” başlığıyla düzenlenen panelde akademisyenler ile tüm paydaşlar bir araya geldi. AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Su hayattır, su nefestir. Kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız, korumalıyız ve farkındalık oluşturmalıyız” dedi.

ASKİ TÜRKAK’A AKREDİTE OLDU: YAPI KALİTE KONTROL LABORATUVARI DÜNYAYA AÇILDI

ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı, 1,5 yıllık sürecin ardından 25 Şubat 2022 tarihinde Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite oldu. Laboratuvar artık altyapı çalışmaları sırasında müteahhit firmaların kullandıkları termoplastik boruları, gelişmiş ülkelerde geçerli olan “TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar” standardına göre denetleyebilecek.

-ASKİ’DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI…

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, bünyesindeki kadın personeli mesai başlangıcında hoş bir sürprizle karşıladı. Genel Müdürlük girişinde “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun” yazılı afişler ve müzik dinletisi eşliğinde karşılanan kadın personeller için güne özel hazırlanan rozetler dağıtıldı. ASKİ’de kadın olmanın ayrıcalığını yaşadıklarını kaydederek, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’a ve ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’e teşekkür eden kadınlar, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin çaldığı 10 yıl Marşı’na hep birlikte coşkuyla eşlik ettiler. ASKİ bünyesinde 654 kadın çalışan bulunduğunu, bunlar arasında çok sayıda başarılı idareci personelin de yer aldığını kaydeden ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Hayatın her noktasında emeği ruhunda yaşatan kadınlarımızın emekçi kadınlar gününü kutluyorum” dedi.

-ASKİ ÇAĞRI MERKEZİ’NDEN BAŞKENTLİLERİN SORUNLARINA CANLI DESTEK

-ASKİ ÇAĞRI MERKEZİ’NDEN BAŞKENTLİLERİN SORUNLARINA CANLI DESTEK -GEÇEN YIL 470 BİN ÇAĞRI YANITLANDI -ÇAĞRI MERKEZİNE GELEN TALEPLER GÜLÜMSETTİ ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 616 10 00 numaralı “ASKİ Çağrı Merkezi”, geçen yıl 470 bin 44 çağrıyı yanıtladı. BAŞKENT 153 üzerinden kayıt altına alınan 269 bin 861 başvurunun hemen hemen tamamı çözüme kavuşturuldu. Gerçek sorunların yanı sıra çağrı merkezine gelen “Üst kattaki komşum çok gürültü yapıyor”, “Kayınvalideme tahammül edemiyorum ne yapmalıyım?”, “Kedim çok tüy döküyor” gibi birbirinden ilginç talepler ise gülümsetti. Kurumu ilgilendirmeyen taleplerin, çağrı merkezini gereğinden fazla meşgul ettiğine dikkati çeken yetkililer, vatandaşlardan gerçek ihtiyaç sahiplerini düşünerek duyarlı olmalarını istedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU FATURALARINDA KDV İNDİRİMİ UYGULAMASINA 3 GÜN ÖNCE BAŞLADI

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KDV oranlarında yapılan düzenlemenin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi 14 Şubat 2022 tarihinde sistemsel düzenlemeler yapmak için vatandaşı bilgilendirerek zorunlu haller dışında kartlı su sayacı bakiye yükleme işlemi yapılmamasını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Belediyeler KDV oranında indirim yapsın” açıklamasına karşın ASKİ’nin su faturalarındaki KDV oranı zaten 15 Şubat 2022 tarihinden itibaren yüzde 1 olarak uygulanmaya devam ediyor.

ASKİ’DEN TÜRKİYE’DE BİR İLK: SUDA KAYIP KAÇAĞA ANINDA MÜDAHALE

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’te ilk kez yeni ve modern yöntemler kullanarak kayıp ve kaçakla mücadele çalışması başlattı. İçme suyu hatları üzerindeki vanalara monte edilerek su sızıntılarının yerini noktasal olarak tespit eden ve arıza bölgesini merkeze ileten özel cihazlarla Başkent şehir şebeke suyundaki su kayıplarına anında müdahale eden ASKİ ekipleri, “Sızıntı Yönetim Danışmanlığı ve Teknoloji Araştırma Projesi” kapsamında ilk pilot uygulamayı Sincan Ertuğrulgazi Mahallesi’nde gerçekleştirdi.

ASKİ’DEN DON RİSKİNE KARŞI SAYAÇ UYARISI

ASKİ Genel Müdürlüğü tüm Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve yoğun kar yağışı nedeniyle Başkentli abonelere su sayaçlarını ve borularını donma riskine karşı korumaları uyarısında bulundu.

ASKİ’DEN KALECİK’E YATIRIM ATAĞI: 29 KM’LİK İÇME SUYU HATTI DÖŞENDİ ASBESTLİ HAT İPTAL EDİLDİ

Kalecik ilçesinin yıllardır içme suyu sorunu yaşayan uzak mahalleleri için harekete geçen ASKİ Genel Müdürlüğü, Eşmedere Mahallesi’nde 92 metre derinliğinde yeni bir sondaj kuyusu açtı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, saniyede 20 litre su alınabilen kuyu ve “Eşmedere Grup Köy Projesi” kapsamında döşenen 29 kilometrelik iletim hattı ile 8 uzak mahallenin içme suyu sorununun çözüldüğünü açıkladı. ASKİ ekipleri ayrıca Kalecik merkezde halk sağlığını tehdit eden 26 kilometrelik asbestli hattı iptal ederek yeni su boruları döşedi.

ASKİ YAPI KALİTE KONTROL LABORATUVARI TÜRKAK’A AKREDİTE OLUYOR

Başkent’in içme suyunun uluslararası standartlara uygunluğunu denetleyen Çevre Laboratuvarı’nın ardından ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı da Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite oluyor. Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı, akreditasyon sonrası altyapı ihalelerini kazanan yüklenici firmaların imalatlarında kullandıkları termoplastik boruların kalite testlerini denetleyebilecek. Gelir elde etmeye başlayacak olan laboratuvarın gerçekleştirdiği testler Avrupa ülkeleri, ABD ve Çin dâhil olmak üzere dünyanın her yerinde geçerli olacak.

ASKİ’DEN ANKARA ÇAYI’NDA TEMİZLİK

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara Çayı’ndan etrafa yayılan kötü kokunun giderilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Ankara Çayı’nda temizlik çalışmalarını hız verdi. Akarsu yatağı çevresinde 2 iş makinesi, 3 damperli kamyon ve 8 personelle düzenli olarak temizlik çalışması gerçekleştiriliyor.

ATATÜRK’ÜN EMANETİ ÇUBUK-1 BARAJI 27 YIL SONRA SUYA KAVUŞTU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, atıl durumda olan doğal kaynakları yerinde ve doğru yöntemlerle verimli hâle dönüştürerek yeniden Başkentlilerin kullanımına açıyor. Atatürk’ün talimatıyla yapımı tamamlanan Türkiye’nin ilk betonarme barajı Çubuk-1 Barajı’nda 27 yıl aradan sonra tekrar su tutulmaya başlandı. Barajdan elde edilecek su hem bölgedeki yeşil alanların sulamasında hem de tarımsal sulamada kullanılacak. ABB Başkanı Mansur Yavaş çalışmayı, “Mutluyuz, Çubuk-1 Barajı 27 senenin ardından yaptığımız çalışmalarla su tutmaya başladı” sözleriyle duyurdu.

ASKİ ALTYAPI ATAĞINDA: ELMADAĞ HASANOĞLAN’IN İÇME SUYU PROBLEMİ DE ÇÖZÜLECEK

ASKİ Genel Müdürlüğü kent genelinde yıllardır ihmal edilen altyapı sorunlarını çözmek için yatırım atağı başlattı. Son olarak Elmadağ ilçesinin Hasanoğlan Mahallesi’nin içme suyu problemini çözmek için harekete geçen ASKİ, Elmadağ merkez için yapılan çalışmalarla bölgeye sağlanan su miktarını artırdı. Mevcut iletim hatları ile de İsmetpaşa Deposu, Lalabel Deposu ve oradan da Hasanoğlan Mahallesi’ni besleyen depoya su aktararak mahallenin su sorununun çözülmesi hedefleniyor.

ARALIK AYINDA BAŞKENT BARAJLARINA YAKLAŞIK 14 MİLYON METREKÜP SU GELDİ

Başkent’te son günlerde yaşanan kar yağışı ile birlikte kente içme ve kullanma suyu sağlayan barajlarda aralık ayının ilk 20 gününde yaklaşık 14 milyon metreküp su akımı gerçekleşti. Başkentlilere suyu tasarruflu kullanmaları çağrısını yineleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Henüz istenilen seviyede değil ama yağan kar eridiğinde barajlara daha da takviye su gelecek. Bu sayede önümüzdeki yıl Ankara’nın su sıkıntısı çekmeyeceğini umuyoruz” dedi.

ASKİ’DEN ABONELERE SAYAÇ UYARISI: SU SAYAÇLARINIZI DONMA RİSKİNE KARŞI KORUYUN

ASKİ Genel Müdürlüğü kış aylarının başlamasıyla birlikte su sayaçlarının donma riskine karşı vatandaşları uyardı. Sayaçların soğuktan korunması için cam yünü, bez ya da boru kılıfı ile kaplanması tavsiyesinde bulunan ASKİ Genel Müdür Erdoğan Öztürk, donan sayaç ve su borularına sıcak su ve ateş ile müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN İVEDİK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ’NE TAM NOT

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “şeffaf ve hesap verebilir su yönetimi” anlayışı doğrultusunda harekete geçen ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in su ihtiyacının yüzde 97’sini karşılayan İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kapılarını 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren halka açtı. Öğrencilerden meslek odalarına kadar birçok ziyaretçiyi ağırlayan tesisi son olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğrencileri, asistan doktorlar ile hemşirelik bölümü yüksek lisans öğrencileri ziyaret etti. Sağlık çalışanları, “Ankara’nın şebeke suyuna olan güvenimiz arttı” dedi.

Bilim Felsefesi Konulu Söyleşi

ASKİ konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşiye ASKİ genel müdür yardımcıları, özel kalem müdürü, daire başkanları ve personel katıldı.