Ankara şehir merkezi ve ilçe merkezleri beslemekte olan toplam 9 adet su arıtma tesisi bulunmaktadır. Su Arıtma Tesislerimizde su modern yöntemlerle arıtılmakta ve şebekeye Türk Standartlarına ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sınır değerlerine uygun su verilmektedir. Arıtma teknolojisi olarak konvansiyonel ve membran tipi içme suyu arıtma metotları kullanılmaktadır.

Türkiye'nin en büyük su arıtma tesisi olan İvedik Su Arıtma Tesisi, 2020 yılına kadar Ankara'nın içme suyu, kullanma suyu ve endüstriyel su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edildi.

Kahramankazan Su Arıtma Tesisi 2010 yılında, 30.000 m3/gün kapasiteli olarak Kurumumuz tarafından yaptırılmıştır. Kahramankazan ilçesinin su ihtiyacını karşılamakta olan tesiste hamsu kaynağı olarak Kurtboğazı Barajı veya kuyular kullanılmaktadır.

Beypazarı Su Arıtma Tesisi, 2014 yılında Beypazarı ilçe merkezinin su ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılmıştır. 7.000 m3/gün kapasiteye sahip tesisin hamsu kaynağı kuyular olup tesiste ön arıtma olarak kum filtreleri ve arıtma sistemi olarak ters osmoz membranları kullanılmaktadır.

Bala ilçesi Kesikköprü Mahallesi ile birlikte 18 mahalleye su temin etmek amacıyla 2009 yılında Kesikköprü Belediyesi tarafından yaptırılmış olan tesisin hamsu kaynağı Kesikköprü Barajıdır. Tesiste ön arıtma olarak ultrafiltrasyon ve arıtma sistemi olarak ters osmoz membranları kullanılmıştır.

1995 yılında devreye alınmış olan Pursaklar Su Arıtma Tesisi konvansiyonel tip bir arıtma tesisi olup kapasitesi 75.000 m3/gün’ dür. Tesis hamsu kaynağı Çubuk 2 Barajı olup, Pursaklar ilçe merkezi, Saray bölgesi ve ihtiyaç halinde Akyurt ve Keçiören’ in bazı mahallelerine su verebilmektedir.

Şereflikoçhisar Su Arıtma Tesisi 2014 yılında yapımı DSİ tarafından tamamlanarak, Kurumumuza işletmesi devredilerek çalıştırılmaya başlanmıştır. Toplam kapasitesi 26.395 m3/gün olan tesis Şereflikoçhisar ilçesinin su ihtiyacını karşılamakta ve hamsu kaynağı olarak Peçenek Barajını kullanmaktadır. Tesis kaskat havalandırma, lamella durultucular, kum filtreler, çamur yoğunlaştırma üniteleri ve çamur lagününden oluşmakta olup, tesisin 2045 yılına kadar Şereflikoçhisar’ ın su ihtiyacını karşılaması planlanmıştır.

Merkezi şebekeden su temin edilemeyen ve Kurumumuz sorumluluk sınırları içerisinde kalan köy statüsündeki mahallelerde yönetmelik ve standartlara uygun su temin edilebilmesi için toplamda 108 adet paket içme suyu arıtma tesisi bulunmaktadır.