ASKİ, VATANDAŞIN BORCUNU YAPILANDIRIYOR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, 7256 Sayılı Kanun kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihi ve öncesine ait ödenmemiş su, atık su, kaçak su, Kirlilik Önleme Payı (KÖP), kanal ve şebeke katılım bedellerini yapılandırıyor. Peşin ödemelerde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim yapılacak.

 

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun ile ASKİ’ye borcu olan aboneler, borç yapılandırma fırsatından yararlanabilecek. Kanun kapsamında vadesi 31 Ağustos 2020 tarihinden önce olduğu halde ödenmemiş su, atık su, kaçak su, KÖP, şebeke ve kanalizasyona katılma bedeli ile bunlara bağlı faiz, gecikme faizi ve gecikme zammı borçlarına yapılandırma imkânı getirildi.

 

PEŞİN VE TAKSİTLİ ÖDEME SEÇENEĞİ

 

Bu kapsamda borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri gibi alacaklar yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılması, yapılandırma başvurusu sonrasında peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90 indirim yapılması kararlaştırıldı. Taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde ise yapılandırılan tutar, 6-9-12-18 eşit taksitler halinde 2 ayda bir ödenebilecek. 

 

RANDEVULU İŞLEM

 

Yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlar, 1 Şubat 2021 tarihine kadar www.aski.gov.tr adresinden  “Randevu Başvurusu” menüsünden randevu alarak işlemlerini yapabilecek. İrtibat için; 0312 616 23 90- 616 23 91 ve 616 24 36 numaralarını arayabilirsiniz.