Ankara Büyükşehir Belediyesi

 

ASKİ Genel Müdürlüğü


Geleceğimizi düşünerek, suyumuzu israf etmeyiniz!…

Dörtte üçü sularla kaplı olmasına rağmen, yalnız % 3 ü kullanma suyu olan dünyamızın, yakın gelecekte en büyük sorunu "kuraklık" olacaktır. Yurdumuzun üç yanı denizlerle çevrili, her tarafında nehirler, dereler, su kaynakları olsa da, Türkiye kullanılabilir su miktarı bakımından malesef fakir ülkeler arasında yer alıyor.

Dünyamızın her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı var. Sanayileşme, nüfus artışı, suyun kirlenmesi ve bilinçli tüketilmeyişi sebebi ile, var olan su kaynakları hızla azalmakta. Su kaynaklarımız tükenmeden önlemimizi almamız gerekli...

Pratik Su Tasarruf Yöntemleri

Evlerde suyun % 35'i banyoda, % 30'u tuvalette, % 20'i çamaşır ve bulaşık yıkamada, % 10'u yemek pişirme ve içme suyu olarak, % 5'i ise temizlik maksadıyla kullanılmaktadır. Su sağlıktır ve ekonomik bir değerdir. Bu değerleri aşağıdaki pratik tasarruf yöntemlerini uygulayarak koruyabiliriz:

  • Evdeki bozuk muslukları tamir edersek bir musluktan yılda 1 ton su,
  • Tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan kişi başına yılda 12 ton su,
  • Duş süresini 1 dakika azalttığımızda yılda kişi başına 18 ton su,
  • Bulaşıkları elde değil de makinede yıkadığımızda yılda ortalama 40 ton su kurtarmak mümkün.
  • Sebze ve meyveleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayalım. 4 kişilik bir ailede bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarılabilir.
  • İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışabiliriz. Sebze ve meyveleri yıkadığımız suyla ya da çamaşır makinelerinden çıkan suyla balkonlarımızı yıkayabiliriz.
  • Sifonu gereksiz yere çekmemeliyiz. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur.
  • Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak su basıncını arttıran yeni sistemleri kullanmalıyız.

 


Afişi görmek için tıklayınız Afişi görmek için tıklayınız Afişi görmek için tıklayınız


Neler yapabiliriz? Ne gibi önlemler alabiliriz?

Gizli su kaçaklarına dikkat ediniz!

Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz. Alacağınız küçük önlemlerle, su tüketiminizi azaltmanız mümkün. Gizli su kaçağı'nı tespit etmek için, bütün muslukları kapatıp su sayacını okuyun. Eğer tüm musluklar kapalıyken sayacınız dönüyorsa iç tesisatınızda su kaçağı var demektir. Acilen su kaçağını tamir ettirmeniz gerekmektedir.

Bahçelerimizi sularken sulama saatlerine dikkat ediniz!

Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edebiliriz. Yalnız ihtiyaç duyulan yerleri sulamak için, hortumun ucuna takılan tetikli püskürtücüler kullanın. Daha az bakıma (suya) ihtiyaç duyan, bitkiler/çimenleri seçin. Bitkilerin yapraklarını değil, saplarının dibini sulayın. Su akıp gitmeden önce toprağın suyu ne kadar çabuk emdiğini görün. Hepsinin doğru miktarda su almasını sağlamada yardımcı olacağı için, benzer sulama ihtiyaçları olan bitkileri gruplandırın. Toprağın nemli kalması için, toprağa çürümüş yaprak/bitki karışımı gübre gibi organik maddeler katın. Yağmur suyunu depolarsanız, sıcak günlerde, bahçeniz için su ihtiyacınız bu şekilde giderilebilir.

 Afişi görmek için tıklayınız Afişi görmek için tıklayınız Afişi görmek için tıklayınız


Suyu bilinçli kullanmak, yaşam kalitemizi düşürmez

• Meyve ve sebzeleri suyun altında yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkayın. Bu yöntemle 4 kişilik bir aile yılda 18 ton su tasarrufu sağlayabilir.

• Dört kişilik bir ailenin bulaşığını elde yıkarsanız 84-126 litre su kullanırsınız. Oysa aynı bulaşığı bulaşık makinesi 12 litre su ile yıkar. Bu yılda 40 ton tasarruf sağlar.

• Dişlerinizi fırçalarken, bulaşık yıkarken ya da traş olurken, açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun (yılda 12 ton) boşa akmasına sebep oluyor. Musluklarınızı gereksiz yere açık bırakmayınız.

• Bozuk musluklardan ve tuvaletlerden sızan su, evinizdeki toplam su tüketiminizi arttıracaktır. Musluklarımızı, sifonlarımızı, daima bakımlı tutabiliriz. Bozuk olanları hemen onarın, saniyede bir damla akan su, yılda 1 metreküplük yani 1 tonluk bir tüketime tekabül eder. Musluklara ve duş başlıklarına takılan, su akışını azaltırken, basıncı artıran yeni sistemleri tercih ediniz

• Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Çamaşır makinesini tam doldurarak, kısa programları tercih edebiliriz. Çamaşır ve bulaşık makinası satın alırken, su ve enerjiyi verimli kullanan modelleri tercih ediniz.

• Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde, standart modellere göre %60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültebiliriz. 12-20 litrelik yerine, 6-7 litrelik, kademeli rezervuarları tercih edebiliriz. Sifon çekildiğinde, suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayalım. Bunlar kanalizasyona karışarak su kirliliğine yol açar.

• Otomobilimizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine, kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.

• Su basmasını engellemek için, evden uzun müddet ayrılırken ana vanayı kapatmak iyi bir tedbirdir.

• Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde, hortumla su tutmak yerine, su dolu bir kova ve süpürge kullanabiliriz.Afişi görmek için tıklayınız Afişi görmek için tıklayınız Afişi görmek için tıklayınız


Ankara Suyunun Kalitesi!

Ankara'nın barajlarının tamamen yağmur ve kar sularıyla beslenmesi sebeyile şebeke suyumuz çok kaliteli, sağlık ve içime de damak tadına uygundur. Genel müdürlüğümüz teknik ekiplerince, Ankara'ya su sağlayan tüm barajlardan rutin olarak numuneler alınma ve havza koruma kapsamında baraj sürekli kontrol edilmektedir. Barajları besleyen tüm derecelerden ve baraj gölünden alınan numuneler, akredite olmuş laboratuvarımızda incelenerek barajların su kalitesi kontrol altında tutulmaktadır. Barajlardan alınan sular İvedik İçme Suyu Artıma Tesisinde modern yöntemlele arıtılarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulmaktadır. Arıtma tesisimizden çıkan suyun kalitesi ise Türk ve Dünya Standartlarına uymakdatır. Genel müdürlüğümüz ile birlikte Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu da Ankara genelinde 1.238 noktadan düzenli numuneler alarak suyumuzun standartlara uygunluğunu kontrol etmektedir. Analiz sonuçları günlük olarak www.aski.gov.tr web sitemizde yayınlanmaktadır. Başkentliler içilebilir kalitede musluk suyu kullanmaktadır.

Ankara şebeke suyunun diğer özelliği ise insan vücudu için gerekli bir çok minerali yeterli miktarda barındırmasıdır. vücudun ihtiyacı olan, özellikle çocukların ve yaşlıların kemik yapısı için büyük önem taşıyan kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi bir çok mineral, en kolay, içtiğimiz suyla vücüda alınır ve vücudun ihtiyacının bir kısmı bu şekilde karşılanır.Ankara'nın içme suyunun kalitesi uzman tüm kurum, kuruluş ve ünivesitelerce tasdik edilmiştir.Bu sayfa en iyi Chrome ve Firefox tarayıcılarda görüntülenmektedir. Tasarım: ASKi Basın Yayın