Altındağ

Altındağ ilçesi idari yönden 54 mahalle ve 1 belediyeden oluşmaktadır, (ilçe topraklan ilk çağlardan itibaren insan topluluklarının yerleşim alanı olagelmiştir. Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı döneminde önemli bir merkez olduğu tarihi kalıntıların zenginliğinden anlaşılmaktadır.

13 Ekim 1923 tarihinde Ankara başkent olunca, kentte hızlı bir nüfus artışı olmuş ve 1953 yılında Altındağ ilçesi kurulmuştur. Başkent Ankara'nın ilk günkü şehir merkezi bugünkü Altındağ Belediyesinin sınırlan içinde yer almaktadır. Arazisi engebeli ve dağlık olan ilçenin kuzeyinde, üzerinde Çubuk Barajı bulunan Çubuk Çayı, güneyinde Ankara ve Hatip Çayları akar. Tarihi ve kültürel kalıntılar açısından oldukça zengin olan ilçenin en eski kalıntıları arasında Ankara Kalesi, Augustus Tapınağı, Julianus Sütunu, Roma Hamamı ve Roma Tiyatrosu sayılabilir. Yakın zamanların eserleri arasında Cumhuriyet Anıtı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi vardır.

İlçenin dini yapılan arasında Karacabey, Ahi Şerafettin, Hacı Bayram Veli, Karyağdı, Gülbaba, İzzettin Baba türbeleri ile Hacı Bayram, Aslanhane, Ahi Elvan, Alaaddin, Zincirli ve Kurşunlu camileri yer alır.

Hamamönü'ndeki Tarihi Konaklar;

1-Kamil Paşa Konağı 19.yüzyılda Mavi Ağa tarafından yapılan konak 1980 yılında bakımsızlıktan yıkılmıştır. 2009 yılında Altındağ Belediyesince, tipik bir Ankara Evi tarzında aslına uygun olarak onarılmıştır. Mobilyalan, oyma işleri ve tavan süslemeleri İle dikkati çeken bir yapıdır.

2-Beynamlızade Konağı Beynam köyünde doğan Beynamlızade Haçı Mustafa Efendi (1866-1931) TBMM'nin 1.döneminde Ankara Milletvekili seçilmiş ve Sakarya Savaşı sırasında da orduda görev almıştır. Ankara milletvekili iken ailesiyle Hamamönü'ndeki bu konakta oturmuştur.

3-Kabakçı Konağı İki katlı tipik bir Ankara evi olan konak Hamamönü mevkiinde yer alır, özellikle tavan süslemeleri ile dikkat çeker. 2009 yılı Aralık ayından beri Altındağ Belediyesince Kültür ve Sanat Evi olarak kullanılmakta ve kültürsan a tedebiyat ve tarih söyleşilerine, resim sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bilgiler
Şehir Nüfusu : 361.259kişi
Yüzölçümü : 573 km²
Nüfus Yoğunluğu : -
Rakım : 850 metre
Koordinatlar : -
Posta Kodu : 06080
Alan Kodu : 0312
İl Plaka Kodu : 06

Yönetim
Ülke : Türkiye
Coğrafi Bölge : İç Anadolu Bölgesi
İl : Ankara
Kaymakam : Ali Fuat TÜRKEL
Belediye Başkanı : Veysel TİRYAKİ
İçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.