Çubuk

Geçmişi çok eskilere giden ilçede Hititlerin yaşadığına dair kanıtlar arasında Aktepe mevkiinde bulunan kale yıkıntısı ve Karadana köyünde bulunan Oyulu Kaya mezarı gösterilmektedir. Hititlerden sonra, tarih sırasıyla Frigler, Galatlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular yerleşmişlerdir. 

16. yüzyıldan kalan Osmanlı Tahrir Defterlerinde görülen Alaynutlu, Çavundurlu, Eymür, İğdir, Kınık, Peçenek ve Yazır gibi köy isimleri bu bölgede çok sayıda Türk boyunun yerleştiğini gösterir. 

Tarihsel önemini 1402 yılında iki Türk hükümdarı Timur ve Yıldırım Beyazıt arasında yapılan Ankara Savaşından alan ilçe, ilk kez 1902 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. 1910 yılında bucak olmuş ve 1921 yılında tekrar ilçe statüsü kazanarak bugüne kadar ilçe olarak gelmiştir. İlçeye bağlı köylerin çoğu adını Ankara Savaşına ilişkin olaylardan ya da bu savaşa katılan komutanlardan almıştır. 

Karagöl : Çubuk ve Kızılcahamam ilçeleri arasında, Kavak Dağı ve Yıldırım Dağının eteğinde yer alan küçük ama çok derin bir krater gölüdür. Çubuk ilçe merkezine 40 km uzaklıkta yer alır. Çevresinde spor yapma imkânı vardır. 

Çubuk II Barajı: İlçeye 4 km uzaklıkta, Aşağı Çavundur köyü toprakları üzerinde, dar bir boğazda toprak dolgu olarak 1964 yılında inşa edilmiştir. Doğal güzelliği ve mesire yerleri ile oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır, ilçenin Esenboğa beldesi sınırlan içinde Melikşah Olimpik Termal Havuz ve Spor Tesisleri yer alır.

 

BİLGİLER    
Şehir Nüfusu    : 84.636 kişi
Yüzölçümü    : 1.248 km²
Nüfus Yoğunluğu    : -
Rakım    : 1.100 metre
Koordinatlar    : 40°13'3¨N, 31°55'16¨E
Posta Kodu    : 06760
Alan Kodu    : 0312
İl Plaka Kodu    : 06


YÖNETİM
Ülke    : Türkiye
Coğrafi Bölge    : İç Anadolu Bölgesi
İl    : Ankara
Kaymakam    : Cemal ŞAHİN
Belediye Başkanı    : Tuncay ACEHANİçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.