KAHRAMANKAZAN

İlçenin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kazılardan elde edilen eserler, ilçe ve çevresinin birçok uygarlık tarafından yerleşim alanı olarak kullanıldığını göstermektedir.

İlçe adını tarihi bir olaydan alır. Bilindiği gibi, Ankara Savaşı, 1402 tarihinde Çubuk Ovasında Osmanlı hükümdan Yıldırım Beyazıt ve Moğol Türk hükümdarı Timur arasında yapılır. Savaş devam ederken askerlerin yiyecekleri büyük kazanlar içinde bu bölgede pişirilir. Bu yüzden ilçeye Kazan ismi verildiği söylenmektedir.

İlçe Türk egemenliğine ilk kez Selçuklular döneminde girer. Beylikler döneminin kısa süreli egemenliğinin ardından Osmanlı devletinin yönetimine girmiş ve Türkleşmiştir.

1961 yılında bucak merkezi Yazıbeyli (Halkavun) köyünden ilçeye taşınmıştır. 06.06.1971 tarihinde Belediye teşkilatı kurulmuş ve 4 Temmuz 1987 tarihinde yürürlüğe giren 3392 sayılı kanun ile ilçe statüsü kazanmıştır.

İlçede turizme açılabilecek alanlar oldukça fazladır. Karalar köyü Avşar mevkiinde bulunan tarihi eserler bu inancı kuvvetlendirmektedir.

İlçede her yıl yaz aylarında Kavun Festivali düzenlenmektedir.

 

BİLGİLER    
Şehir Nüfusu    : 47.224 kişi
Yüzölçümü    : 560 km²
Nüfus Yoğunluğu    : -
Rakım    : 780 metre
Koordinatlar    : 40°13'54¨N, 32°41'2¨E
Posta Kodu    : 06980
Alan Kodu    : 0312
İl Plaka Kodu    : 06


YÖNETİM
Ülke    : Türkiye
Coğrafi Bölge    : İç Anadolu Bölgesi
İl    : Ankara
Kaymakam    : Murat DURU 
Belediye Başkanı    : Lokman ERTÜRKİçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.