ANKARA’DA “ÇÖL SICAKLARINDA” REKOR SU TÜKETİMİ

-HAVA SICAKLIĞININ 40 DERECEYE ULAŞTIĞI 3 TEMMUZ PAZARTESİ GÜNÜ, ANKARA’DA 1 MİLYON 450 BİN METREKÜP SU TÜKETİLDİ-BARAJLARDAKİ BUHARLAŞMA MİKTARI DA AYNI GÜN 240 BİN METREKÜPE ÇIKTI
-ASKİ GENEL MÜDÜRÜ NECMETTİN TAHİROĞLU:"TATİL AYINDA BULUNULMASINA RAĞMEN BU KADAR SU TÜKETİMİ OLMASI, REKORDUR"
"BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 31,74""SUYUMUZU TASARRUFLU KULLANALIM" 

Tüm Türkiye'yi olduğu gibi son bir haftadır Ankara’yı da etkisi altına alan “Afrika sıcakları” nedeniyle, Başkent'te su tüketiminde rekor kırıldı. Hava sıcaklığının gölgede 40 derece ölçüldüğü 3 Temmuz Pazartesi günü, Ankara'da 1 milyon 450 bin metreküp su tüketildi. Artan sıcaklıklara bağlı olarak barajlardaki buharlaşma da aynı gün 240 bin metreküpe ulaştı.Ankara’da son 1 haftadır hava sıcaklıklarının rekor seviyelere yükselmesinin, su tüketimini doğrudan etkilediğini belirten ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, “Bahçe sulamalarındaki artış nedeniyle, su tüketiminde çok yüksek rakamlar yaşanıyor. 3 Temmuz Pazartesi günü, Başkentlilerin oldukça önemli kısmı tatilde ya da memleketinde olmasına rağmen gerçekleşen 1 milyon 450 bin metreküplük tüketim, bir rekordur" dedi.Aşırı sıcakların, barajlarda buharlaşmayı da artırarak su kaybına yol açtığını bildiren Tahiroğlu, “Barajlarımızdaki buharlaşma oranlarında da maksimum artış görüldü.

Pazartesi günü, barajlarımızdaki buharlaşma miktarı da 240 bin metreküp olarak gerçekleşti” diye konuştu. -"SUYU BOŞA HARCAMAYALIM" Genel Müdür Tahiroğlu, Ankara’ya su sağlayan barajlardaki doluluk oranının 31,74 seviyesinde olduğunu ve Eylül ayına kadar bir sıkıntı öngörülmediğini belirterek, “Yetersiz yağışlar nedeniyle Başkent'in su ihtiyacını karşılayan barajlara gelen su miktarı ile tüketilen su miktarı arasında büyük fark var. Ankaralılardan isteğimiz suyu tasarruflu kullanmaları" dedi. Tahiroğlu, pratik su tasarruf yöntemlerinden bazılarını şöyle sıraladı: 
-Bahçeler, hortumla değil, yağmurlama sistemiyle sulanmalı.
-Kapı önleri, balkonlar, bahçeler önce süpürülüp, sonra yıkanmalı,
-Suyun itici gücünden yararlanarak temizlik yapmaya çalışmak, israfa yol açar.
-Evdeki bozuk musluklar tamir ettirilmeli.
-Araçlar, hortumla değil, kovaya doldurulacak suyla yıkanmalı.
-Bulaşık ve çamaşır makineleri, tam doldurulmadan çalıştırılmamalı.
-Sebze ve meyveler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanmalı.